“Kamkoliv kam jdu, tak mám s sebou knihu. Mám místo, kam můžu jít a být šťastná." - J. K. Rowling

Zamilujte se do detektiva Cormorana Strika, kterého stvořila J. K. Rowlingová. Je to totiž fakt moc jednoduché

Zamilujte se do detektiva Cormorana Strika, kterého stvořila J. K. Rowlingová. Je to totiž fakt moc jednoduché

Pro detektiva Cormorana Strika mám slabost už od roku 2015, kdy jsem četla první díl – Volání kukačky. A vlastně od té doby jsem na tyhle velké bichle od Rowlingové názor nezměnila.

Hledala jsem zpětně své malé recenze na jednotlivé díly na Goodreads, protože v té době, kdy jsem je četla, tak jsem už neměla knižní blog a všechny názory jsem sdílela jen tam.

Všechny jsem si uložila a přidala do tohoto článku. Je na tom krásně vidět, jak se můj vztah ke Cormoranovi a Robin vyvíjel.

Ze začátku jsem si s Cormoranem nebyla tak jistá, protože mi vadily ty zdlouhavé popisy, jak si Cormoran vaří čaj, nabíjí telefon, sundavá protézu… ale pak jsem si i tohle naprosto zamilovala.

Protože je to prostě Rowlingová a já jako velká ovečka a milovnice všeho, co tahle geniální autorka napíše, totálně hltám a obdivuju.

Ale není to jenom tím, že jsem fanynka Harryho Pottera, a tak slepě uctívám všechno, co J. K. napsala. Je to i o tom, že styl psaní u Harryho a Cormorana je vážně stejný a je to poznat. Jak už na tom, jak se vyvíjí vztahy, jak se popisují každodenní maličkosti i to, jak detektiv objevuje jednotlivé skládačky případu a dává si je dohromady.

Mám vždycky opravdu pocit, jako kdybych s Harrym znovu objevovala tajemnou komnatu, nebo tajně držela palce Ronovi a Hermioně…

Takže asi chápete, že jakmile vyšel čtvrtý díl detektivní série od Roberta Galbraitha, byla jsem nadšená, že je ještě tlustší než ty předchozí a mám před sebou 720 stránek, kdy se můžu ponořit do Londýna a vyšetřovat vraždy společně s touhle super dvojkou.

Už jsem si s radostí užívala, kdy třeba Robin převlékala doma postele, nebo vařila špagety…

Určitě za to může i fakt, že se mi opravdu dost líbí seriálové zpracování, které najdete třeba na HBO GO. Herce do hlavních rolí vybrali fakt skvěle, Tom Burke totálně vyjádřil všechno, co Rowlingová o Cormoranovi napsala. Má neuvěřitelné charisma a věříte mu celou tu historii v Afganistánu, kde přišel o nohu. Je to trochu bručoun, ale zároveň fakt slaďouš. Jakmile se usměje, tak podle mě většina ženských jde do kolen. Což je přesně to, na co přece chceme koukat, že ano… No a Holliday Grainger je fakt krásná, ale ne takovým tím otravným způsobem, kdy jí chcete zabít. Je moc sympatická. (Mimochodem, to příjmení je trochu sranda co? Sice se to píše jinak než to Hermionino, ale čte se skoro stejně. Tahle náhoda mě fakt baví.)

Moc se mi také líbí to, jak se Rowlingová v každé knize věnuje jinému atraktivnímu prostředí. První díl (Volání kukačky) je ze světa showbyznysu a vyšetřuje se smrt slavné topmodelky. V druhém díle (Hedvábník) je zase prostředí prominentních londýnských spisovatelů – což je určitě něco, co sama moc dobře zná. Ve třetím díle (Ve službách zla) se zase dočkáte fakt krvavých zločinů a pořádného psychopata, který má na svědomí sériové vraždy… No a ve čtvrtém díle (Smrtící bílá) je zase vidět smetánka z britské vlády a nakouknete do Dolní sněmovny Spojeného království.

Smrtící bílá je zas skvělý díl. Sice jsem nikdy nebyla vyloženě fanouškem detektivek, ale musím říct, že ve mně Joanne vášeň pro tenhle žánr určitě probudila.

Moc se líbilo hlavně to, že Robin dostala mnohem víc prostoru ukázat, že je dobrá vyšetřovatelka a její převleky potřebné pro růžné role, kterých se musela zhostit, aby z některých lidí vytáhla potřebné, byly fakt super. Už se těším, až si to zahraje Holliday i v seriálu.

Jsem také ráda, že jsem přítele přemluvila do toho, aby se se mnou na seriál podíval (já ho tak viděla už podruhé). Dívali jsme se spolu totiž na Sherlocka Holmese s Benedictem Cumberbatchem a Martinem Freemanem a mně přišlo, že jakmile má rád hodně Sherlocka, bude se mu líbit také Cormoran. MIMOCHODEM – fakt jsem si tohohle seriálového Sherlocka zamilovala, nechápu, že jsem to neviděla už dávno. Jo a miluju Johna Watsona, tak moc, že fakt potřebuju sehnat jeho nesehnatelnou Funko pop postavičku…

Přítel uznal, že C.B. Strike je dobrý seriál a kdybyste věděli, jak je náročný, tak pochopíte, že tím pádem je to „must-see“ záležitost i pro vás. Líbilo se mi, jak seriál popsal. Řekl, že se mu na tomhle seriálu líbí hlavně to, že je to takové lidové a nehraje si to na něco, co není. Sherlock už byl v poslední sérii možná trochu přehnaný, ale Cormoran si stále udržuje takovou tu laťku normálnosti. Že jim to prostě všechno věříte a jen si to užíváte a fandíte jim.

Doufám, že fanoušků téhle série bude víc a víc. Zatím se setkávám totiž spíš s názorem, že se bojí toho, aby je Rowlingová nezklamala… Nezklame vás, fakt ne.

No a já už se těším na další knihy o Cormoranovi, doufám, že jich bude opravdu sedm, jak Joanne slibovala.